A jelenleg érvényes szabályok szerint öregségi nyugdíjra az jogosult, aki betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, valamint legalább 20 év biztosítási jogviszonyban töltött éve volt élete során. Legtöbbünkben még akkor is felmerül a kérdés, mennyi nyugdíjat fog kapni majdan, ha még messze vannak a nyugdíjas évek.
Az öregségi nyugdíj kiszámítása
A öregségi nyugdíj összegének kiszámítása nem egyszerű feladat. Ismerni kell hozzá a havi átlagkeresetet 1988. január 1-től, valamint az elismert szolgálati időt. Ha valakinek nem volt jövedelme legalább a fele részében ennek az időszaknak, akkor az előtte eltelt évek is beszámíthatók. Ha az akkori kereseteket már nem tudjuk megállapítani, akkor a minimálbérrel kell számolni a hiányzó hónapokra.
Az átlagkereset kiszámításánál 2007. december 31. után a jövedelmeket nem csak a személyi jövedelemadó, hanem a fizetett járulékok összegével is csökkenteni kell. Ilyen járulék többek közt az egyéni nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási járulék, a munkavállalói járulék, a vállalkozói járulék, a munkaerő-piaci járulék. Ezek kiszámítása általában az adott időszakban érvényes szabályok szerint történik, de vannak kivételek is.
2009. december 31. után a járulék nélküli jövedelmek adóját azok 27 százalékkal növelt összege alapján kell kiszámítani.
A régebbi naptári évek jövedelmeit valorizálni kell, vagyis a keresetek átlagos növekedését figyelembe véve a nyugdíjazást megelőző naptári év kereseti szintjéhez igazítani.
Mindezek után a kapott összjövedelem összegét el kell osztani az úgynevezett osztószámmal, vagyis azoknak a napoknak a számával, amelyen jövedelmünk volt. Ezt megszorozzuk 365-tel, majd elosztjuk 12-vel és meg is van a havi átlag.
A siker felett érzett örömünket valamelyest csökkentheti, hogy a kapott érték még mindig nem lesz pontos, mivel az öregségi nyugdíj kiszámításánál még egyéb szabályokat is figyelembe kell venni (a degressziót például)
Öregségi nyugdíj kalkulátorok
A fentiek után nem lehet meglepő, hogy a nyugdíjkalkulátorok használata sem egyszerű általában. A szolgálati időt és a jövedelmi adatokat feltétlenül meg kell adnunk, ha igazán pontos eredményt szeretnénk kapni. Fontos adat a születés éve is. Az egyes kalkulátorok eltérő pontossággal kérik ezeket az adatokat, ennek megfelelően a becsült összeg is különböző lehet. Nem mindegy, hogy forintra pontosan beírjuk a havi keresetünket, vagy pedig csak bejelöljük a "minimálbér másfélszerese" pontot.
A legpontosabb nyugdíjkalkulátorok a következőket kérhetik:
- születés éve
- munkába állás éve
- munkában töltött évek száma
- szellemi vagy fizikai munkát végez
- alkalmazott vagy vezető
- átlagos havi vagy éves bruttó bér
- jelenlegi bruttó bér és kezdő bruttó bér
- prémium, jutalom, év végi részesedés
- kieső napok (pl. táppénz, szüneteltetett munkaviszony)
- extra évek száma
- várhatóan még kieső évek, napok száma
- várhatóan még munkában töltött évek száma
/Az előbbi felsorolást enyhítendő elmondom: nem mindegyik kalkulátornak van szüksége mindezen adatokra és többnyire hiányosan kitöltve is hajlandók számolni./